Powrót do listy zbiorów
Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów.
Autor:  Smolak Marzena
Tytuł:  Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów.
Adres wyd.:  Wrocław:
Sygn.:  5118

Opis:  200 s., 30 cm, ilustr. kolor
ISBN: 978-83-65464-03-3

Andrzej Heidrich. Malarz polskich banknotów.

Andrzej Ryszard Heidrich (ur. 6 listopada 1928 w Warszawie) – polski grafik, projektant m.in. znaczków pocztowych i banknotów.
Jego ojcem był Adolf Heidrich, naczelnik harcerzy ZHP. Andrzej Heidrich ukończył Prywatną Koedukacyjną Szkołę Powszechną „Rodziny Wojskowej” przy ul. Czarnieckiego na Żoliborzu, Gimnazjum Graficzne przy ul. Konwiktorskiej i Liceum Sztuk Plastycznych przy ul. Górnośląskiej. W czasie II wojny światowej uczył się na tajnych kompletach, był członkiem Szarych Szeregów. W 1954 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił u profesora Jana Marcina Szancera (tematem pracy dyplomowej były ilustracje do sztuki Moliera pt. Świętoszek).

W latach 1949–1990 współpracował ze Spółdzielnią Wydawniczą „Czytelnik”, dla której m.in. projektował okładki i ilustrował książki takich autorów jak Ryszard Kapuściński, Jarosław Iwaszkiewicz i Leszek Kołakowski. Od 1974 był naczelnym grafikiem w tym wydawnictwie.

Jest autorem wielu projektów znaczków pocztowych, dokumentów oraz banknotów: serii Wielcy Polacy (1974–1993, w obiegu w latach 1975–1996) i Królowie i książęta Polski (1994, w obiegu od 1995). Autor poprawek godła heraldycznego Polski, wprowadzonych do obowiązującego obecnie herbu państwowego, a także insygniów Orderu Krzyża Wojskowego.

Andrzejowi Heidrichowi poświęcono odcinek Twentieth Century Illustrated – Andrzej Heidrich w ramach cyklu filmów dokumentalnych Twentieth Century, w którym prezentowano sylwetki polskich twórców sztuki XX wieku. Jest również bohaterem filmu dokumentalnego Wielki człowiek małej grafiki, zrealizowanego w 2011 na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Hasła: malarz, grafika, banknoty, znaczki pocztoweZaloguj

Strona stworzona przez Sirocco
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group